יום שני, 27 בדצמבר 2010

הילולת - רבי יעקב אבוחצירא - האביר יעקב - כ' בטבת

תולדות חייו נולד בשנת תקס"ו (1805) וגדל בתאפילאלת במרוקו. בצעירותו למד אצל אביו, רבי מסעוד, את כל התנ"ך עם טעמי המקרא ולאחר מכן כל המשנה וכל התלמוד.

לאחר שהוסמך לרבנות היה מנהיג הקהילה בתאפילאלת. ושימש בה כרב ודרשן. הוא רצה לעלות לארץ ישראל אך בגלל התנגדות של בני הקהילה בתאפילאלת נמנע ממנו. הוא ניסה לעלות לארץ שש פעמים ובשנת תר"מ (1879) כשניסה לעלות בפעם השישית הצליח לשכנע את הקהילה שלא ימנעו ממנו מכיוון שבנו, רבי מסעוד, יכול לשמש כרב הקהילה במקומו. הוא עזב את מרוקו ועבר דרך אלג'יריה, תוניסיה, לוב ומצרים בטו בטבת הגיע לעיר אלכסנדריה שהה בה מעט וביז טבת הגיע לדמנהור שם התארח אצל משה סרוסי, בהיותו בדמנהור חלה ונפטר בכ' בטבת תר"מ (4 בינואר 1880) הוא נקבר בדמנהור.
[עריכה] לאחר פטירתוהרב יעקב אבוחצירא השאיר אחריו ארבעה בנים ובת: רבי מסעוד, רבי אהרון, רבי אברהם ורבי יצחק, והבת אסתר(ללה סטי). בניו הידועים של רבי מסעוד הינם: רבי ישראל, הידוע בכינוי הבבא סאלי, הרב יצחק אבוחצירא רב העיר רמלה, והרב דוד אבוחצירא. חלק גדול מבני משפחתו שהיו איתו בדרך לארץ חזרו עם פטירתו למרוקו, בעוד חלק אחר המשיך והגיע לארץ ישראל והתיישב בה.
[עריכה] משנתו
גנזי המלך - ספר שנכתב על ידי רבי יעקב אבוחצירא, ובו 207 אופנים שונים להסבר על המילה הראשונה בתורה "בראשית". מהדורה ראשונה תרמ"טבמשנתו התורנית התייחס רבי יעקב בעיקר לקבלה, התמקד במיוחד בפירוש על מזמור קיט בתהלים (הפרק הארוך ביותר בתנ"ך) חיבר שני ספרים בהם יש דגש על מזמור זה: אלף בינה ומעגלי צדק.
על אף החשיבות הרבה שראה בלימוד קבלה התנגד ללימוד קבלה בלא לימוד תלמוד וכתב (בהקדמתו לספרו "אלף בינה") "ובלא התלמוד לא שייך שיגיע אדם לידיעת התורה" כמו כן המליץ על סדר הלימוד אותו למד: "דבתחילה לומד אדם המקרא ואחר כך לומד המשנה ואחר כך לומד הגמרא ואחר כך לומד ההלכות על בוריים ואחר כך העיקר הוא הסוד על אמיתתו" (אלף בינה, הקדמה אות ד)
[עריכה] ספריופתוחי חותם - פירוש על התורה
מחשוף הלבן - פירוש על התורה מתמקד יותר בהסברים בקבלה
מעגלי צדק - פירוש על התנ"ך עיקר הספר עוסק במזמור קיט בתהלים
אלף בינה - פירוש על תהלים עם התמקדות במזמור קיט
יורו משפטיך ליעקב - שו"ת
בגדי השרד - פירוש על דרך הקבלה על הגדה של פסח
גנזי המלך - ביאור על תחילת ספר בראשית ועל השבת
שערי תשובה - ביאור המילה "תשובה" בקבלה
שערי ארוכה - ספר מוסר לימים נוראים ולחודש תשרי
לבונה זכה - חידושים על התלמוד מסודר לפי פרשות השבוע
יגל יעקב - פיוטים, של רבי יעקב וצאצאיו.
דורש טוב - שבע עשרה (בגימטריה טוב) דרשות על נושאים שונים.
באדיבות ויקפדיה - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A2%D7%A7%D7%91_%D7%90%D7%91%D7%95%D7%97%D7%A6%D7%99%D7%A8%D7%90
כתבה ב YNET - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4004637,00.html

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה